Kaip paruošti vaiką naujo brolio ar sesės atsiradimui?
Kūdikio atsiradimas vaiko gyvenime, - reikšmingas pokytis. Tėvams reikia laiko ir kantrybės, kad vaikas prisitaikytų prie naujienos. Tėvystės ekspertai dalijasi su mumis savo patarimais, kaip tai padaryti paprasčiau ir lengviau.
„Vaikas yra mažas žmogus, kuris savo tėvus mato, kaip visatos centrą. Jis nori tiek dėmesio, kiek tik gali pritraukti“, - aiškina gydytojas, pediatras Harvey Karp ir „Happiest Baby“ įkūrėjas. „Tuo pačiu - brolis ar sesė - nepaprastai nuostabi dovana ir visą gyvenimą trunkanti partnerystė!“
Kaip pranešti vyresniam vaikui apie būsimą brolį ar seserį?
Tam tikru momentu jūsų vaikas pastebės fizinius pokyčius ir žinos, kad kažkas vyksta. Denise Daniels, vaikų vystymosi ekspertė ir „The Moodsters“ kūrėja, siūlo pradėti kuo anksčiau.
„Pradėkite dialogą gerokai anksčiau, nei atsiras kūdikis. Taip galima geriau suvaldyti vaiko lūkesčius ir pranešti, kas nutiks ateityje“, - ji sako. Pasipriešinimas gali kilti, jei vaikas yra per mažas, kad iš tikrųjų suprastų, ką reiškia turėti brolį ar seserį. „Likus maždaug dviem mėnesiams iki numatomos vaiko gimimo datos yra tinkamas laikas pradėti kalbėti apie „kūdikį mamytės pilve “, - siūlo dr. H. Karpas. Tai vaikui pradės emociškai pasiruošti.
„Jie mato mamytės pilvą ir girdi jus kalbant, todėl žino, kad vyksta kažkas kitaip“, - pritaria D. Daniels. „Leiskite mažyliui paglostyti pilvą, tegul jis pajunta, kaip kūdikis spardosi. Paprašykite vyresnio vaiko kalbėtis su kūdikiu. Tyrimai rodo, kad dar negimę kūdikiai gali atpažinti savo tėvų balsus. Lygiai taip pat jie gali girdėti savo brolius ar seseris“.
Ką turėtų daryti tėvai, jei vaikas prieštarauja?
Vaikui prireiks laiko, kol jis pripras prie minties apie naują brolį ar sesę, todėl svarbu kantrybė. „Pirmoji reakcija gali būti pyktis, audringa reakcija. Vaikas žaislu gali bandyti užgauti naujagimį, - sako D. Daniels. „Tačiau tėvams svarbu prisiminti, kodėl vaikas yra piktas. Pažvelkite į tai iš jų požiūrio taško – vaiko namuose įsibrovėlis, kuriam tenka visas dėmesys“.
Koks sprendimas? Pirmiausia parodykite, kad suprantate vaiko jausmus. D. Daniels siūlo laikytis tokio scenarijaus: „Aš suprantu, kad jautiesi piktas, ir tai gerai. Bet nėra gerai skaudinti kūdikį “. Ji taip pat rekomenduoja vaikui išreikšti viską, ką jaučia ant popieriaus nuspalvinant savo jausmus. Raudonos kreidelės gali būti skirtos pykčiui, mėlynos - liūdesiui, geltonos – laimei ir pan. H. Karp sako, kad tėvams svarbu pastebėti ir pripažinti, kai jų vyresnis vaikas gerai elgiasi. „Vaikams patinka, kai pastebimas jų geras elgesys", - rekomenduoja jis. „Dešimt kartų per dieną atkreipkite dėmesį, pastebėkite savo vaiką darantį kažką pozityvaus. Nepamirškite ir visų galingiausio atlygio: kelios minutės drauge! “
Kaip padėti vyresniam vaikui prisitaikytų prie naujo gyvenimo?
Kai vaikas jau žino, greitai gims brolis ar sesuo, reikia pratinti jį / ją prie neišvengiamų pokyčių. D.Daniels rekomenduoja atkreipti dėmesį į „didžiojo vaiko“ privilegijas. „Aš pasakiau savo sūnui, kad kūdikiai nemoka nusileisti čiuožykla. Tokiu būdu stiprinau jo ego pabrėždama tuos dalykus, kuriuos vyresnėlis jau moka daryti“, - sako ji.
H. Karp pritaria, kad svarbiausia mokyti vyresnį vaiką palaukti. „Pradėkite dovanoti „ypatingą laiką “, tai 5–10 minučių savo nedalomo dėmesio ... tai reiškia, kad visas dėmesys tenka vyresnėliui be jokių kompromisų (jokio mob. telefono., ar el. žinučių).“, - pataria jis. „Tai puikus būdas sustiprinti vaikų gebėjimą laukti, kol esate užsiėmę maitinimu ir vystymu.“ D. Daniels taip pat skatina prisiminti vyresnių vaikų kūdikystę. „Vaikai nepavargsta klausytis istorijų apie tai, kada jie gimė, kokie mieli jie buvo“, - sako ji. „Pasakykite jiems, koks jaudulys visus buvo apėmęs, kaip atėjo svečių ir atnešė dovanų. Tai geras būdas vaikui pranešti, kieki ypatingi jie buvo ir lieka tokie toliau“.
Kaip įtraukti vyresnį vaiką į kūdikio priežiūros procesą?
Tai bus vienas iš didžiausių pokyčių vaiko gyvenime, todėl D. Daniels atkreipia dėmesį, kaip svarbu vaikui suteikti pareigų ar skirti mažų darbelių kūdikio priežiūros metu. H. Karp sutinka, kad verta pasitelkti vyresnio vaiko pagalbą, kad jis jaustųsi svarbus. „Prieš gimstant kūdikiui, paklauskite vyresnėlio nuomonės", - sako jis. „Pavyzdžiui, leiskite padėti išsirinkti naują baldą ar paveikslą kūdikio kambariui. Paklauskite nuomonės, kokia antklodė - dryžuota ar žvaigždėta – gali patikti būsimam broliui / sesei?"
Kaip tėvai turėtų supažindinti vyresnį vaiką su naujuoju broliu ar seserimi, grįžus namo?
Po kelių savaičių ar mėnesių trukusių diskusijų ir žaidimų, pagaliau ateina ta diena, kai kūdikis tampa visiškai apčiuopiama naujo gyvenimo dalimi. Lindsay Powers, knygos „You Can’t F * ck Up Your Kids“ autorė aiškina, kaip jai sekėsi. „Kai parsivežiau Otto namo, automobilinę kėdutę su kūdikiu pastačiau į neutralią vietą – ant mūsų svetainės grindų, kad Everettas galėtų susitikti su manimi, kad aš nelaikyčiau kūdikio rankose. Taigi nebuvo pastebimos pirmenybės“, - sako ji. „Parsivežę kūdikį namo iš ligoninės, atvežkite ir mažą dovaną vyresniąjam „nuo kūdikio “, - rekomenduoja D.Danielis.
Kurį laiką gali būti keblu išlaikyti pusiausvyrą, siekiant patenkinti abiejų vaikų poreikius. Kūdikiui reikės nuolatinio dėmesio, tačiau svarbu užtikrinti, kad vyresnis vaikas dėl to nesijaustų nuskriaustas. D. Daniels pabrėžia, kad svarbu tęsti veiklas su vyresniu vaiku ar vaikais. „Nesvarbu, ar mama skaitys vyresniam vaikui, kol kūdikis miega, ar tėtis nusives į parką, kol mama ir kūdikis snaudžia, svarbu, kad vyresniam vaikui vis tiek būtų skiriamas nedalomas dėmesys“, - sako ji.
H. Karp taip pat siūlo iš anksto pasiruošti kelias mažas dovanėles, kurios patektų į svečių rankas, jei jie sumanė atnešti dovanų naujagimiui. Svarbu priminti artimiesiems, kad jie skirtų dėmesio ir vyresniam vaikui prieš pradėdami džiaugtis kūdikiu.
Kaip paskatinti savo vyresnį vaiką su naujagimiu elgtis švelniai?
Užtruks, kol vaikas supras, koks mažas ir bejėgis yra kūdikis. Vaikus būtina įtraukti į kūdikio priežiūrą, tačiau reikia ieškoti saugių būdų, kaip tai padaryti.
„Kai namie atsiras kūdikis, vyresnį vaiką pavadinkite „mamytės padėjėju /-a “, - siūlo D. Daniels. „Jie gali padėti atnešti buteliuką ar čiulptuką, uždengti kūdikį antklode.“ Svarbiausia nustatyti ribas, kuriuos „darbus“ turi atlikti tik tėvai, o kada gali prisidėti ir vaikas. „Galbūt nubrėžkite ribą. Pvz. mano 3 metų sūnus, savo naujagimę sesę bandė „nešti“ tempdamas ją už vienos rankos", - prisipažįsta D. Daniels.
H. Karpas pabrėžia kad reikia stebėti vaiko elgesį su kūdikiu. „Užuot kritikavę savo mažą vaiką, kad jis/ji yra per daug šiurkštūs, pabandykite pasakyti: „Tavo mažajai sesei / broliui patinka, kai švelniai lieti ... tai tau gerai sekasi “, - rekomenduoja jis. „Negundykite likimo. Niekada nepalikite mažylio vieno su kūdikiu. Vaikai gali norėti žaisti arba bandyti nešioti kūdikį net nežinodami, kad kūdikiai yra daug sunkesni už lėlės.“
Kaip tėvai gali paruošti savo vyresnį vaiką įvaikinto mažylio atsiradimui?
Tėvams, kurie namo parsivežė įvaikintą vaiką, svarbiausia būti sąžiningam su vyresniuoju vaiku ir visada apie procesą kalbėti tik teigiamai. „Pabrėžkite, kad nors šis kūdikis ateina į šeimą kitaip nei jie, jis vis tiek yra šeimos dalis“, - aiškina H. Karpas. Jis siūlo ruošti vyresnį vaiką taip pat, kaip ir biologinio brolio ar sesės atsiradimui. „Duokite jiems lėlę, su kuria galima pažaisti, pasitelkite jų pagalbą, kai ateis atsiras mažylis, leiskite išrinkti specialių žaislų naujam broliui / sesei, pagirkite už pasitikėjimą savimi, skirkite dėmesio ir laiko vyresnėliui“, - rekomenduoja jis.
Skaitykite daugiau: